آموزش آنلاین

آموزش مجازی چیست و چه تفاوتی با آموزش آنلاین دارد؟

در عصر حاضر و با پیشرفت اطلاعات و ارتباطات مراکز زیادی از آموزش‌های مجازی استفاده می‌کنند. این سوال مطرح می‌شود که آموزش مجازی چیست و چه تفاوتی با آموزش حضوری دارد؟

امروزه آموزش مجازی روشی جدید و نو محسوب می شود و هنوز در بسیاری از نقاط جهان شناخته نشده است و یا شناخت کمی از آن وجود دارد. امروزه از طریق آموزش مجازی بسیاری از محدودیت و محرومیت های آموزش رفع شده است و می‌شود آموزش الکترونیکی را مقدمه‌ای برای تحقق یکی از جنبه‌های حقوق بشر دانست. شعار آموزش الکترونیکی “آموزش در هر زمان و مکان” است و از دلایل مهم رشد این شیوه آموزشی صرفه‌جویی در زمان، کاهش هزینه‌ها و … اشاره کرد.

به طور کلی آموزش آنلاین، یادگیری برنامه ریزی شده‌ای است که در آن معمولا آموزش و یادگیری در محیط‌های جدا از هم صورت می‌گیرند و یادگیری آنلاین تنها بر روی نیازهای یادگیرنده برای رابطه با مدرس تمرکز می‌کند، این درحالی است که آموزش آنلاین باید شامل هر دو طرف ارتباط، یعنی مدرس و فرد یادگیرنده باشد. همچنین در آموزش‌های آنلاین از به‌روزترین ابزارهای ارتباطی استفاده می‌شود. مثل: نرم افزارهای آموزشی، وب سایت‌ها، ایمیل و… تا به وسیله آن‌ها محتوا در اختیار یادگیرنده قرار گیرد.

در آموزش آنلاین تعامل به دو صورت همزمان و غیر‌همزمان انجام می شود.

رایج ترین آموزش‌های آنلاین:

آموزش آنلاین همزمان / زنده

در آموزش همزمان، ارتباط میان یادگیرندگان خیلی زود انجام پذیر است و افراد به راحتی و در لحظه می‌توانند تبادل اطلاعات داشته باشند. از مواردی که در کلاس های آموزش همزامان رعایت میشود: کلاس های درسی بصری یا ویدئو کنفرانس ها و صوت می باشد. یکی دیگر از مزایای واقعی آموزش آنلاین این است که به سرعت بازخورد عملکرد آموزشی افراد را به آنها ارائه می دهد.

این نوع آموزش، به دلیل آموزش‌های گروهی که دارد درک موضوعات و مطالب آموزشی را برای فراگیران بالا می‌برد. یکی از بهترین شاخص‌های آموزش الکترونیکی همزمان این است که ظرفیت یادگیری را در یادگیرندگان بالا میبرد و شیوه آموزش به صورتی است که فراگیران نیازی به برنامه‌ریزی، خودمدیریتی و تحلیل و استدلال پیدا نمی کنند. و همچنین، می‌توان با این روش آموزشی در زمانی مشخص فراگیران زیادی در مکان های مختلف گرد هم آورد.

آموزش الکترونیکی غیر همزمان

آموزش آنلاین غیر همزمان

همانطور که از نامش پیداست این مدل آموزش برای گروه‌هایی اجرا میشود که همه یادگیرندگان به طور همزمان آنلاین نیستند.

به طور کلی زمانی که فرد یاد دهنده محتوا را جمع آوری میکند(به اصطلاح محتوا را انتقال می‌دهد) و فرد یادگیرنده محتوا را به‌دست می‌آورد (به محتوای استاد دسترسی پیدا می‌کند)  یک فاصله زمانی بین انتقال و دستیابی به محتوا وجود دارد به همین دلیل ارتباط الکترونیکی وجود دارد اما به طور غیر همزمان! در این روش افراد می توانند از طریق ابزارها و فناوری‌های گوناگون با یکدیگر به تعامل بپردازند. در این روش از فناوری‌هایی همچون پست الکترونیکی نیز استفاده می شود.

یکی از مزایای آموزش آنلاین غیرهمزمان این است که سایر افراد نمی توانند وارد بخش آموزش سایر افراد شوند و  از آنجا که تعامل یک طرفه است و فرد یادگیرنده تنهاست، احساس راحتی دارد و تحت فشار حضور افرادی که در این فرآیند هستند قرار نمی‌گیرد.

آموزش آنلاین الکترونیکی ترکیبی

این روش که معمولا متد ترکیبی گفته می‌شود، تلفیقی از افراد شخصی، کارخانه‌ها و مجتمع‌های صنعتی هستند که می‌خواهند از طریق تبادل اطلاعات به صورت پیام، بحث و گفتگو از طریق صفحه‌های گفتگو، تبادل نظر، آزمون‌ها و اعلان‌ها آموزش ببینند.

در این نوع از آموزش، یادگیرنده از طریق آزمون‌هایی که بصورت آنلاین برگزار می‌شوند، از بازخورد کار خود مطلع می‌شود. می‌توان گفت همه سیستم‌های آموزش آنلاین، روش متد ترکیبی را بخاطر مزایایی که دارد بیش از دیگر آموزش ها توصیه می کنند.

دلایل اهمیت آموزش الکترونیکی:

آموزش آنلاین
 • دسترسی به منابع غنی و جامع
 • صرفه جویی در زمان و هزینه
 • شرکت در کلاس های آنلاین و یا دریافت فایل به صورت آفلاین
 • شرایط یکسان برای همه افراد
 • انعطاف پذیری بسیار بالا
 • عدم محدودیت مکانی
 • عدم محدودیت در شرایط جسمی
 • امکان تبادل داده و اطلاعات و انجام کار گروهی
 • حفظ محیط زیست
 • محدود نبودن ظرفیت کلاس ها

مزایای آموزش های آنلاین :

یکی از بزرگترین مزایای آموزش آنلاین انعطاف‌پذیر بودن آن است.می توانید به جای حضور در کلاس آموزشی که در زمان و مکان خاص خودش برگزار می‌شود، هر زمانی که خواستید در کلاس آنلاین خود به یادگیری بپردازید. یکی دیگر از مزایای آموزش آنلاین، مقرون به صرفه بودن برای شما و سازمان است. زمانی که به صورت آنلاین آموزش می بینید بخشی قابل توجهی از هزینه شما که شامل رفت و آمد روزانه به کلاس است را حذف می کنید و به صورت خودکار هرگونه هزینه اقامتی که ممکن است متحول شوید حذف می شود

آموزش آنلاین، اغلب، به‌ویژه برای گروه‌های بزرگ، بسیار مقرون به صرفه است. به عنوان مثال، در مقایسه با تعداد افرادی که در دوره‌های مربی‌محور آموزش داده می‌شوند، دوره‌های آنلاین قابلیت آمورش تعداد به نسبت بیشتری را دارند. آموزش آنلاین این امکان را هم به سازمان‌ها می‌دهد که در مقیاس جهانی در هر زمان و مکانی به گروه‌ها آموزش بدهند.

با توجه به تنوع رسانه‌های قابل استفاده در آموزش آنلاین، این مدل آموزش می‌تواند تجربه یادگیری فعالی را ایجاد کرده و سبک‌های مختلف یادگیری را نیز به کار بگیرد.

آموزش آنلاین می‌تواند بسیار لذت‌بخش، جذاب و تاثیرگذار باشد، چون شما با سرعت خودتان کار می‌کنید و وقت کافی برای درک مفاهیم دارید، احتمال بیشتری دارد که آنچه در حال یادگیری‌اش هستید را درک کرده و به خاطر بسپارید.

بر اساس مطالعاتی که وزارت آموزش و پرورش ایالات متحده انجام داده است، دانش‌آموزانی که در دوره‌های آموزش آنلاین شرکت می‌کنند، عملکرد تقریبا بهتری نسبت به کسانی دارند که در محیط کلاس سنتی آموزش می‌بینند. کسانی که در دوره‌های تلفیقی شرکت می‌کنند هم عملکرد بهتری نسبت به بقیه دارند.

در آخر اینکه، مربیان آموزش آنلاین اغلب بر این باورند که میزان مشارکتی که افراد در دوره‌های یادگیری الکترونیکی از خود نشان می‌دهند، نسبت به محیط کلاسی بالاتر است. یک دلیل احتمالی این قضیه این است که آموزش آنلاین می‌تواند دانش‌آموزان ساکت‌تر را تشویق به مشارکت کند. دلیل دیگر می‌تواند این باشد که سطح خودمختاری در این دوره‌ها بسیار بالاتر است.

اشکالات آموزش مجازی

اشکالات آموزش مجازی:

هرچند که مزایای یادگیری آنلاین بسیارند، اما مانند هر روش دیگری اشکالاتی نیز وجود دارد.

نکته اول آموزش آنلاین برای همه افراد مناسب نیست. یادگیری خودراهبر، به سازمان‌دهی و خود نظم دهی نیاز دارد. اگر شما فرد بی نظمی هستید و یا انگیزه کافی ندارید ممکن است چشم باز کنید و ببینید از آموزش آنلاین‌تان عقب هستید. برای شرکت در آموزش آنلاین، باید مهارت خوبی در مدیریت زمان داشته باشید.

گاهی اوقات آموزش آنلاین می‌تواند یک منحنی یادگیری برای فراگیران ارائه دهد. اگر با تکنولوژی راحت نیستید، آشنایی با پلت‌فرم یادگیری و هر تکنولوژی دیگری که در دوره‌ی موردنظر استفاده می‌شود، می‌تواند زمان‌بر باشد. دسترسی به آموزش آنلاین برای افرادی که سواد کمی دارند هم دشوار است.

اغلب بین عملکردتان در یک دوره‌ی یادگیری الکترونیکی و بازخوردی که از مربی می‌گیرید هم تاخیری وجود دارد. در این نوع از آموزش، بازخورد فوری وجود ندارد، مگر اینکه از ویدئوهای آنلاین زنده استفاده کنید. این امر می‌تواند سرعت پیشرفت را کاهش دهد یا برای برخی از فراگیران  دلسردکننده شود.

در همین راستا، واحد استراتژیک آموزش و پژوهش گروه مشاورین اینوواتوس نیز در این دوران همه گیری از این قاعده مستثنی نبوده و آموزش های مجازی و برخط را جایگزین آموزش حضوری کرده است. اکنون در این دوران همه‌گیری با توجه به مشکلاتی که برای جلسات حضوری در سازمان ها وجود دارد، اکثر آن‌ها خواستار برگزاری جلسات آموزشی خود بصورت مجازی هستند و روشن است که نمی توان کار اموزش را متوقف کرد. واحد آموزش و پژوهش در این دوران دوره های متنوعی را در سراسر کشور بصورت مجازی برگزار کرده است که به چندین مورد آن بصورت خلاصه به شرح زیر اشاره می شود:

 • دوره ” بهره برداری از شبکه، شیر و انشعابات” برای شرکت گاز استان خوزستان
 • دوره ” بهره برداری از سیستم های اندازه گیری” برای شرکت گاز استان خوزستان
 • دوره ” بهره برداری از ایستگاههای تقلیل فشار” برای شرکت گاز استان خوزستان
 • دوره ” سیستم طبقه بندی و استاندارد کالا” برای شرکت گاز استان گلستان
 • دوره ” استانداردهای ابزار دقیق” برای شرکت گاز استان گلستان
 • دوره ” حل مساله و روش های تصمیم گیری” برای شرکت گاز استان گلستان
 • دوره ” بهره برداری از ایستگاههای تقلیل فشار” برای شرکت گاز استان آذربایجان غربی
 • دوره ” بودار کردن گاز شهری” برای شرکت گاز استان آذربایجان غربی

تمامی دوره های ذکر شده در بستر اسکای روم و با مدیریت کامل واحد آموزش برگزار شده است. تمامی دوره ها همچنین شامل آزمون های آنلاین بوده که آزمون سازی آن توسط این واحد انجام شده و لینک آن در اختیار مخاطبان محترم قرار داده شده است. در پایان هر دوره نیز گزارش کاملی از میزان حضور مخاطبین و نمرات پیش آزمون ها و آزمون های برگزار شده به واحد آموزش سازمان متقاضی نیز داده می شود.

واحد آموزش و پژوهش گروه مشاورین اینوواتوس این آمادگی را دارد که تمامی درخواست های آموزشی شما را در هر زمینه ای با بهترین مدیریت و کیفیت پاسخگو باشد. همچنین برگزاری انواع آزمون های آنلاین و   نظرسنجی های سازمانی و دانشگاهی از خدمات این واحد می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست