مقدمه

کسب‌و‌‌کارهای خانگی یکی از زمینه‌های افزایش مشارکت مردم در اقتصاد و به عنوان راهکاری مهم برای ایجاد و توسعه اشتغال و درآمد در سراسر جهان محسوب می­‌گردند. انجام کسب و کار در منزل مشارکت اعضای خانواده جهت انجام یک فعالیت اقتصادی مشترک را موجب شده و از رفت‌و‌آمدهای شهری، هزینه‌های مربوط به خرید، رهن و اجاره کارگاه، ایاب و ذهاب و استفاده از نیروی کار به جزء اعضای خانواده جلوگیری می‌کند. این کسب‌وکارها هم‌چنین به ایجاد توازن بین مسئولیت خانوادگی افراد و اشتغال آنان، ایجاد زمینه‌های کار خانوادگی، امکان انتقال تجارب از طریق آموزش غیررسمی به شیوه استاد-شاگردی بین اعضاء خانواده کمک شایانی خواهد کرد.

امروزه کسب‌و‌کارهای خانگی با بهره‌گیری از امتیازاتی چون توسعه دانش و گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات، طیف گسترده‌ای از مشاغل را در اکثر حوزه‌های اقتصادی به خود اختصاص داده‌اند و در زمره یکی از حیاتی‌ترین و ضروری‌ترین بخش‌های اقتصادی جوامع بشری به شمار می‌روند. از این رو صاحبان و رهبران این مشاغل جهت مدیریت و رهبری علاوه بر مهارت‌های فنی، به مهارت‌هایی همچون مدیریت زمان، مدیریت و سازماندهی منابع، مدیریت فردی و تیمی و از همه مهم‌تر مهارت‌های بازاریابی نیازمندند.

در این راستا با هدف شناسایی افراد مستعد دارای طرح‌های نوآورانه -به عنوان صاحبان و رهبران این مشاغل-در جهت توانمندسازی این افراد برای فراهم‌سازی بستری مناسب در جهت شکل‌گیری مشاغل خانگی نوآورانه پایدار و ایجاد اشتغال برای افراد تحت پوشش، رویداد «جابزلند» تحت عنوان «اولین کمپ نوآوری و توانمندسازی مشاغل خانگی» توسط گروه مشاورین اینوواتوس طراحی و تدوین گردیده است.

دراین طرح  با اتکاء به حمایت‌های جهاد دانشگاهی، اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و خدمات گروه مشاورین اینوواتوس ۵ طرح منتخب اقدام به راه­اندازی کسب‌و‌کار و تکمیل تیم خود با استفاده از حضور افراد تحت پوشش توانمند و متناسب با حوزه مورد نظر می‌نمایند.

امید است با تکرار برگزاری این کمپ‌ها، به تعداد افراد توانمند بیشتری در جهت افزایش اشتغال دست یافته و به سمت رونق اقتصادی در حوزه مشاغل خانگی گام برداریم.

اهداف ترویجی

 • شکل‌دهی نگاه اقتصادی به مشاغل خانگی
 • شکل­دهی دید تشخیص فرصت با نگاه دقیق به ظرفیت­ها و توانمندی­های موجود در خانواده
 • آشنا‌کردن عموم مردم با سازوکارهای حمایتی مشاغل خانگی موجود در کشور به زبان ساده
 • اشاعه فرهنگ کارآفرینی در جامعه

اهداف عملیاتی

 • شناسایی طرح‌های سودآور در زمینه مشاغل خانگی
 • شناسایی افراد نخبه با پتانسیل رهبری و مدیریت ایده­ها­ی حوزه کسب‌و‌کار خانگی
 • حمایت از طرح‌های شناسایی‌شده با شبکه‌سازی، تیم‌سازی و بازارشناسی
 •  شتابدهی و منتورینگ طرح‌های مشاغل خانگی شناسایی شده

مجریان طرح

 

 

حامیان طرح

 

روند اجرایی رویداد

روند اجرایی رویداد جابزلند را می‌توان به دو بخش کلی «شناسایی و جذب» و «توانمندسازی» تقسیم‌بندی کرد. تصویر زیر روند اجرایی رویداد را به‌ صورت خلاصه نشان می‌دهد:

در این مرحله با استفاده از ظرفیت‌های تبلیغاتی موجود از قبیل ظرفیت‌های دانشگاهی، شبکه‌های اجتماعی، ارسال پیامک هدفمند و … فراخوان داده و از علاقه‌مندان دعوت شد تا ایده‌های نوآورانه‌ی خود دز حوزه مشاغل خانگی را ثبت نمایند. هم‌چنین برگزاری پیش‌رویداد در موسسه آموزش عالی خاوران از جمله‌ اقدامات انجام‌شده در راستای فراخوان ثبت ایده‌ها بوده است.

در مجموع ۸۸ طرح به وب‌سایت رسمی رویداد به آدرس www.inh2b.com ارسال شد که در میان این طرح‌ها، ۴۴ طرح قابلیت داوری داشته و توانستند به مرحله‌ی داوری اولیه راه یابند.

در این مرحله ۹ داور شامل چهار داور از اداره کار، سه داور از جهاد دانشگاهی و دو داور از شرکت اینوواتوس فرم‌ها را داوری کرده و نظرات خود را درباره‌ی طرح‌های فرستاده‌شده اعلام کردند.

در این مرحله با توجه به شاخص‌های تعیین‌شده در داوری مانند «تناسب طرح با مشاغل خانگی» طرح‌های فوق رتبه‌بندی شده و غربال‌گری لازم از میان طرح‌ها اتفاق افتاد.

پس از غربالگری و داوری اولیه، ۲۰ طرح از میان طرح‌های ارسال‌شده به دبیرخانه‌ی رویداد انتخاب و در روز افتتاحیه‌ی رویداد در سالن تلاش اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی معرفی شدند.

کمپ توانمندسازی جابزلند به عنوان اولین کمپ نوآوری و توانمندسازی مشاغل خانگی از دوم آذرماه ۱۳۹۸ آغاز و تا بیش از یک ماه بعد آموزش‌های مورد نیاز تیم‌ها در زمینه‌های گوناگون به آن‌ها داده شد. شرح این کمپ در ادامه آمده است.

داوری نهایی در روز اختتامیه و توسط داورانی از جهاد دانشگاهی، اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی و گروه مشاورین اینوواتوس صورت خواهد گرفت. هر کدام از تیم‌های حاضر در کمپ زمان خواهند داشت تا طرح خود را در حضور داوران ارائه کرده و به سوالات احتمالی داوران پاسخ دهند.

در روز اختتامیه پنج طرح از میان طرح‌های راه‌یافته به کمپ آموزشی جابزلند برگزیده شده و به آن‌ها جوایزی اهدا خواهد شد. هم‌چنین این افراد در اولویت لیست متقاضیان وام مشاغل خانگی که توسط اداره‌ کار، تعاون و رفاه اجتماعی داده می‌شود قرار خواهند گرفت.

شناسایی و جذب

اولین گام اجرایی رویداد جابزلند به «شناسایی و جذب» ایده‌های نوآورانه در حوزه‌ی مشاغل خانگی اختصاص داشت. در این گام مجموعه‌ای از اقدامات لازم جهت جلب نظر صاحبان مشاغل خانگی و علاقه‌مندان به این حوزه برنامه‌ریزی شد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به ارسال پیامک هدفمند، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، جلب نظر صاحبان صنایع برای استفاده از ظرفیت‌های موجود در این حوزه و برگزاری پیش‌رویداد در روز پنج‌شنبه ۱۸ آبان‌ماه در محل آمفی‌تئاتر موسسه آموزش عالی خاوران اشاره کرد.

پیش رویداد جابزلند

پیش‌رویداد جابزلند در روز پنج‌شنبه ۱۸ مهرماه ۱۳۹۸ در آمفی‌تئاتر موسسه آموزش عالی خاوران مشهد برگزار گردید.

محمدامین بابایی، معاون کارآفرینی و اشتغال اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در این مراسم با بیان اینکه مرکز مشاوره اینووا‌توس با کمک جهاد دانشگاهی برنامه جابزلند را برنامه‌ریزی کردند، گفت: با توجه به عملکرد خوب جهاد دانشگاهی در اردوی ملی مشاغل خانگی قرارداد جدید ۸۰ هزار نفره‌ای در سطح ملی در ۳۱ استان به امضا رسید و همچنین قرارداد ۶هزار نفره‌ای بین معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری با جهاد دانشگاهی بسته شد.

وی افزود: در طرح الگوی توسعه نوین مشاغل خانگی که در سال گذشته در اردوی ملی مشاغل خانگی در قالب قراردادی با جهاد دانشگاهی به امضا رسید، جهاد دانشگاهی با شناسایی مزیت‌های هر منطقه، افرادی که در این زمینه‌ها کار می‌کنند و توانمندسازی متناسب با استانداردهای قابل عرضه به بازار و همچنین اتصال مشاغل خانگی به بازار را بر عهده گرفت.

از دیگر سخنرانی‌های این پیش‌رویداد، سخنرانی مهندس غلامعباس عربشاهی نائب رئیس هیئت‌مدیره گروه مشاورین اینوواتوس، مدرس، پژوهشگر و محقق حوزه کارآفرینی بود. این سخنرانی که با عنوان «از کجا شروع کنیم؟» برای حاضران تدارک دیده شده بود به اهمیت توجه به آموزش و نوآوری در کسب‌وکار اشاره داشت. مهندس عربشاهی با تاکید بر اهمیت نوآوری و ضرورت آموزش در حوزه‌های مختلف گفت: «بدانید خیلی وقت‌ها هزینه‌های سنگینی را به‌خاطر ندانستن می‌پردازید و آن‌چه امروز می‌دانید، برای فردا کافی نیست.» وی در پایان سخنان خود را با پاسخ به پرسش اولیه‌ی خود آغاز کرد و گفت: «جابزلند نقطه‌ای است که شما می‌توانید از آن آغاز کنید؛ مهارت‌های خود را تقویت کرده و مهارت‌های جدیدی فرا بگیرید.»

همچنین دو کارآفرین برتر استان، خانم بهاره نجاتی کارآفرین و ایده پرداز در زمینه طراحی اپلیکیشن «مکان های تفریحی برای کودکان مشهدی» و آقای رمضان معمر، کارآفرین در حوزه «هنر‌های تزئینی بر روی سنگ» در این پیش‌رویداد از تجربیات خود برای حاضرین به سخنرانی پرداختند.

بهاره عامل نجاتی، موسس و مدیر استارتاپ Kids & Fun ابتدا به معرفی خود پرداخته و استارتاپ خود را معرفی نمود. وی در ادامه به توضیح و شرح روند شکل‌گیری و توسعه‌ی کسب‌وکار خود پرداخت و تاکید کرد می‌توان با توجه به اطراف خود و زندگی روزمره نیازها را پیدا کرده و کسب‌وکار خود را بر پایه‌ی حل این نیازها و مسائل پایه‌گذاری کرد.

رمضان معمر با اشاره به بی‌همتا‌بودن معدن سنگ هرکاره و قدمت و سهولت تولید آن در مشهد گفت: «این هنر می‌تواند سبب اشتغال‌زایی بسیار زیاد و کاهش بیکاری شود. چند سال قبل ما برای اولین ‌بار طرح آموزش و تولید سنگ هرکاره برای زندانیان را در زندان‌های خراسان رضوی به اجرا درآوردیم که اشتغال‌زایی و درآمد خوبی برای زندانیان داشت. به‌دنبال آن، همین طرح را برای تعدادی از بانوان خانه‌دار اجرا کردیم که آنجا هم موفق بود. در حال حاضر بیش‌از ۱۲۸۶ نفر به ‌طور مستقیم و ۵‌هزار نفر نیز به‌صورت غیر‌مستقیم از این راه ارتزاق می‌کنند. اگر مسئولان همکاری کنند، ظرفیت اشتغال‌زایی چندین‌برابر هم وجود دارد.»

از دیگر برنامه‌های این پیش‌رویداد معرفی وب‌سایت رسمی رویداد، معرفی منتورهای تخصصی به مخاطبین و تشویق ایده‌پردازان و کارآفرینان به ثبت ایده تا تاریخ ۲۰ آبان ماه ۹۸ بود.

www.inh2b.com

روند ثبت ایده

پس از برگزاری پیش‌رویداد در تاریخ هجدهم مهرماه در محل آمفی‌تئاتر موسسه آموزش عالی خاوران، روند ثبت ایده‌ها آغاز شد و علاقه‌مندان تا بیستم آبان‌ماه فرصت داشتند تا ایده‌های نوآورانه‌ی خود در حوزه‌ی مشاغل خانگی را ثبت نمایند. در این راستا گروه مشاورین اینوواتوس به عنوان بازوی اجرایی این رویداد برنامه‌های تبلیغاتی خود را به کمک مرکز تجاری‌سازی، فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاد دانشگاهی و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی آغاز کرد. برنامه‌های تبلیغاتی شامل فرآیندهای تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی رویداد، نصب پوسترهای طراحی‌شده مخصوص دانشجویان در دانشگاه‌ها و اقداماتی دیگر از این قبیل بود. هم‌چنین به دلیل استفاده از ظرفیت‌های خاموش مشاغل خانگی و استفاده از مزایای آن در حوزه‌ی صنعت، شرکت اینوواتوس با ارسال نامه‌‌ای به شرکت‌های صنعتی مشهد نظر آن‌ها را برای حمایت و شرکت در رویداد جلب کرد.

نمونه یکی از کمپین‌های طراحی‌شده در شبکه‌های اجتماعی رویداد

نامه دعوت از فعالان صنعت برای شرکت در رویداد

نمونه پوستر طراحی شده برای نصب در دانشگاه ها

داوری اولیه

در مجموع و تا روز پایانی ثبت ایده‌ در تاریخ بیستم آبان‌ماه ۸۸ فرم در وب‌سایت رسمی رویداد به ثبت رسیده که ۴۴ فرم از میان آن‌ها قابلیت داوری داشت. داوری اولیه توسط ۹ داور شامل ۴ داور از اداره کار، ۳ داور از جهاد دانشگاهی و ۲ داور از شرکت اینوواتوس و به صورت آنلاین صورت پذیرفت. شرکت اینوواتوس با فراهم‌آوردن امکان داوری آنلاین باعث شفاف‌تر شدن روند داوری‌ شده و تلاش کرد هرگونه امکان برای کاهش کیفیت داوری را از بین ببرد. در فرآیند داوری، هر داور به وسیله‌ی نام کاربری و رمز عبور مخصوص خود به پنل داوری مراجعه کرده و فرمی مانند فرم زیر را که توسط ایده‌پردازان تکمیل شده بود در مقابل خود می‌دید. این فرم‌ها صرفا شامل اطلاعات ایده‌ بوده و فاقد هرگونه اطلاعات شناسایی از صاحب ایده مانند نام و نام خانوادگی او بوده است.

نمونه فرم ارسال شده برای داوران

لیست داوران رویداد در مرحله داوری اولیه

در پایان فرآیند داوری ۲۰ ایده به مرحله‌ی آموزش‌های کمپ راه پیدا کردند که در مراسم افتتاحیه معرفی شدند.

افتتاحیه رویداد

افتتاحیه جابزلند در بیست‌وپنجم آبان‌ماه ۱۳۹۸ در محل همایش‌های سالن تلاش اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد.

دکتر جواد سخدری در افتتاحیه اولین کمپ نوآوری و مشاغل (جابزلند)  با بیان این‌که تغییرات در حوزه‌های فناوری، اقتصادی، اجتماعی، محیط زیست، فرهنگی و جمعیتی منجر به تغییرات عمیق، وسیع و سریع محیط کلان کسب‌و‌کار شده است افزود: این تغییرات سبب تغییر الگوی انجام کسب وکارها و در نتیجه مرگ‌ومیر بسیاری از کسب‌وکارها و ایجاد فرصت‌های کارآفرینی جدید بی‌شمار برای سایر کسب وکارها شده است.

وی هدف از برگزاری اولین کمپ نوآوری و توانمندسازی مشاغل خانگی (جابزلند) را علاوه بر شناسایی فرصت‌های جدید کسب وکار خانگی مبتنی بر تغییرات کلان محیطی، انجام کسب و کارهای سنتی درقالب  الگوی مدرن کسب و کار بر شمرد و اظهار کرد: از ۸۸ طرح ثبت نام شده در جابزلند، ۴۴ طرح انتخاب و در نهایت ۲۰ طرح به کمپ راه یافتند که پس از یک ماه و مشخص‌شدن مدل‌های کسب‌و‌کار،  این طرح‌ها در الگوی نوین مشاغل خانگی مورد حمایت قرار خواهند گرفت. به گفته مدیر مرکز تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، جابزلند می‌‎تواند محل تولد و تعالی کسب‌و‌کارهای جدید خانگی باشد.

در ادامه‌ی این مراسم، مهندس محمد سنجری، مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: طی سال‌های گذشته دولت بسته جامعی برای اشتغال فراهم کرده است که مشاغل خانگی یکی از برنامه‌های این بسته است. وی با تاکید بر اینکه مشاغل خانگی می‌تواند ظرفیت خوبی برای ایجاد اشتغال باشد گفت: ۵۰ درصد جمعیت فعال استان و همچنین نیمی از جمعیت استان را بانوان تشکیل می‌دهند و این سرمایه عظیم انسانی که بخشی عمده‌ای از آنان فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها هستند می‌توانند در حوزه ارتقای شاخص‌های استان نقش کلیدی داشته باشند. مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی به اجرای طرح الگوی نوین مشاغل خانگی توسط این اداره کل و جهاددانشگاهی استان اشاره و تصریح کرد: مهم‌ترین بحث در این زمینه، اتصال تولیدات در این مشاغل به بازار و هم‌چنین پایداری و استمرار شغل‌های ایجاد شده است.

سنجری بر ایجاد نوآوری در زمینه مشاغل خانگی تاکید و خاطرنشان کرد: از ۸۸ ایده در اولین کمپ نوآوری و مشاغل خانگی استان خراسان رضوی، ۴۴ ایده انتخاب و ۲۰ طرح به کمپ راه یافتند که امیدواریم با برگزاری این کمپ مشاغل خانگی را بر پایه نوآوری برنامه‌ریزی کنیم.رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر استفاده از ظرفیت‌های اشتغال‌زایی در کشور تاکید کرد و گفت: بر این اساس استفاده از صندوق تامین مالی خرد، بحث‌های اشتغال پایدار روستایی و عشایری یکی از مهم‌ترین مباحثی است که برای ایجاد شغل برای افراد جویای کار دنبال می‌شود.

 

مهناز امامدادی در افتتاحیه اولین کمپ نوآوری و مشاغل خانگی استان خراسان رضوی(جابزلند) که در سالن تلاش اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، اظهار کرد: ایران نسبت به سایر کشورهای دیگر در زمینه مشاغل خانگی دیر ورود پیدا کرد اما از سال ۱۳۸۹ به طور رسمی به مشاغل خانگی توجه ویژه‌ای شد. وی با اشاره به اینکه در سال‌های اول بحث اعطای وام و اعطای مجوزها محوریت مشاغل خانگی بود، اظهار کرد: در ادامه راه و با بازنگری و تجربیات سایر کشورها به مباحث دیگر نظیر توانمندسازی متقاضیان مشاغل خانگی نیز توجه شد.

امامدادی به اجرای طرح الگوی نوین مشاغل خانگی توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاددانشگاهی در ۹ استان به صورت پایلوت اشاره و عنوان کرد: با توجه به تجربیات موفق این طرح در استان خراسان رضوی به عنوان یک استان پیشرو، اشتغال‌زایی ۶۰۰۰ زن سرپرست خانوار و هم‌چنین اشتغال خانواده زندانیان بر اساس این طرح نیز در دستور کار قرار گرفته است.

در ادامه دکتر حسین بختیاری، معاون تجاری‌سازی پارک‌ها و مراکز رشد سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی با اشاره به تغییر در قوانین کسب و کارهای خانگی بر ضرورت تیم‌سازی در این کسب و کارها تاکید کرد. به گفته وی، ۶۰ درصد موفقیت کسب‌و‌کارهای خانگی به دلیل داشتن تیم‌های قوی در این حوزه است.

در پایان این مراسم مهندس محمدعلی ابراهیمی، مدیرعامل شرکت اینوواتوس به شرح گزارشی از مراحل رویداد و فعالیت‌های برنامه‌ریزی‌شده در ادامه پرداخت و هم‌چنین گزارش ایده‌های ارائه‌شده به رویداد شامل تعداد ایده‌ها، گستره‌ی تحصیلات صاحبان ایده، جنسیت، سن و دیگر موارد را ارائه کرد. پس از این اسامی برندگان اولیه این رویداد خوانده شد و از آن‌ها دعوت شد تا با آمدن بر روی سن، ایده‌ی خود را معرفی کنند. برندگان در مرحله‌ی داوری اولیه به کمپ آموزشی راه یافته و در انتها می‌توانند در حضور داوران طرح خود را ارائه کرده و از آن دفاع کنند.

کمپین امضای پوستر در روز افتتاحیه

همراهان علمی کمپ جابزلند

منتورهای تخصصی کمپ

توانمندسازی

پس از پایان مراسم افتتاحیه در بیست‌وپنجم آبان‌ماه، کمپ توانمندسازی جابزلند در تاریخ دوم آذرماه آغاز شد. برنامه‌ی کمپ جابزلند شامل سه بخش اساسی رفتارشناسی، مهارت‌های راه‌اندازی کسب‌وکار و مهارت‌های مدیریت کسب‌وکار بود. لازم به ذکر است بخش رفتارشناسی برای اولین بار در سطح کشور در فرآیندهای آموزش قرارداده شده است تا حاضران در کمپ بتوانند با استفاده از آموزش‌های این حوزه، مهارت‌های رفتاری لازم در حوزه‌ی کسب‌وکار را کسب کنند. هم‌چنین این آموزش‌ها در نهایت منجر به تشکیل یک پروفایل رفتارشناسی برای هر صاحب ایده شده تا هر ایده‌پرداز بتواند با استفاده از آن، نقاط ضعف خود را بهبود داده و نقاط قوت خود را تقویت کند.

برنامه کمپ توانمندسازی جابزلند در یک نگاه

کمپ آموزشی رویداد جابزلند در روز شنبه دوم آ‌ذرماه با مراسم معارفه‌ی حاضران با یک‌دیگر و توضیحاتی درباره‌ی روند اجرایی کمپ توسط شرکت اینوواتوس آغاز شد. کلاس‌های کمپ آموزشی رویداد جابزلند روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه‌ هر هفته از ساعت ۱۶ الی ۲۰ در محل مرکز نوآوری و شکوفایی جهاد دانشگاهی مشهد برنامه‌ریزی شده بود. کلاس‌های کمپ در سه بخش کلی آموزش‌های «حوزه رفتارشناسی»، آموزش‌های «مهارت‌های راه‌اندازی کسب‌وکار» و آموزش‌های «مهارت‌های مدیریت کسب‌وکار» طراحی و برنامه‌ریزی شده تا حاضران بتوانند نیازهای خود را در حوزه‌های گوناگون برطرف کنند. هم‌چنین برای اولین بار آموزش‌های حوزه‌ی رفتارشناسی در میان آموزش‌های کسب‌وکار گنجانده شده تا حاضران بتوانند ضمن درک اهمیت این حوزه، برای بهبود مهارت‌‌های خود در این زمینه برنامه‌ریزی کنند. کلاس‌ها و کارگاه‌های کمپ آموزشی جابزلند در مجموع شامل ۵۴ ساعت آموزش در حوزه‌های مختلف بوده است. ۱۰ ساعت آموزش در حوزه‌ی رفتارشناسی، ۱۲ ساعت آموزش در حوزه‌ی مهارت‌های راه‌اندازی کسب‌وکار، ۱۲ ساعت آموزش در حوزه‌ی مهارت‌های مدیریت کسب‌وکار، ۱۰ ساعت منتورینگ شامل منتورینگ بوم‌ مدل کسب‌وکار و منتورینگ تخصصی و ۶ ساعت آموزش نحوه‌ی ارائه‌ اثربخش و نحوه‌ی ارائه‌ی ایده در حضور داوران بوده است. هم‌چنین ۴ ساعت در ابتدای کمپ صرف معارفه‌ی اعضای کمپ و آشنایی آن‌ها با برنامه‌های آتی رویداد شده است. لیست کامل کلاس‌های برگزارشده در کمپ به همراه تصاویری از کارگاه‌ها و کلاس‌های کمپ در ادامه آمده است.

لیست زمانبندی کلاس های کمپ توانمندی جابزلند

تصاویری از :

 • جلسه معارفه
 • کلاس‌های DISC، هوش هیجانی و نیم‌رخ کارآفرینانه
 • کلاس‌های بوم مدل کسب‌وکار و منتورینگ بوم مدل کسب‌وکار
 • منتورینگ تخصصی
 • کلاس مدیریت کسب‌وکار و زنجیره تامین
 • کلاس‌های بازاریابی عمومی، برندینگ و دیجیتال‌مارکتینگ
 • کلاس‌های تحلیل مالی – اقتصادی
 • نحوه ارائه اثربخش

لیست تیم های حاضر در کمپ

همان‌طور که پیشتر اشاره شد، انجام تست‌های رفتارشناسی و کلاس‌های این بخش در نهایت به تشکیل یک پروفایل رفتارشناختی منجر شد. این پروفایل به هر کدام از اعضای کمپ تحویل شد تا بتوانند با کمک آن نقاط ضعف و قوت خود را شناخته و در بهبود آن‌ها تلاش کنند. در ادامه یک نمونه از پروفایل رفتارشناختی که شامل تست‌های گوناگون رفتارشناسی است قرار داده شده است.

در پایان کلاس‌های کمپ آموزشی یک نظرسنجی از حاضران در کمپ صورت گرفت که نتایج آن در ادامه آمده است. این نتایج از ۱۶ برگه نظرسنجی به دست‌ آمده‌اند. (نمرات از ۵ هستند.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست