نخستین استارتاپ ‌ویکند «صنعت گیاهان دارویی و مغذی» در تاریخ ۲۹ آبان الی ۱ آذرماه در دانشگاه علوم پزشکی گناباد برگزار گردید. این رویداد به همت مرکز رشد فناوری گیاهان دارویی و تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گناباد، کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گناباد و گروه مشاورین اینوواتوس با هدف توسعه و بهبود اکوسیستم کارآفرینی دانشگاهی و حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم و هم‌چنین معرفی پتانسیل‌های بی‌نظیر شهر گناباد در زمینه‌ی گیاهان دارویی و مغذی طراحی و تدوین گردید.

اولین نشست هم اندیشی این رویداد در تاریخ ۶/۷/ ۱۳۹۷ با حضور جمعی از دانشگاهیان و مسئولین شهر گناباد برگزار گردید که در این نشست علاوه بر تعیین محور های نخستین استارتاپ ویکند صنعت گیاهان دارویی و مغذی کشور در مورد زمان و جزئیات برگزاری این رویداد بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

محور های این استارتاپ ویکند به شرح زیر می باشد:

 • نوآوری در فناوری و فرآوری زعفران و سماق گناباد
 • فرآورده های آرایشی و بهداشتی برپایه گیاهان دارویی
 • نوشیدنی ها(دمنوش ها، عرقیات و…)
 • داروسازی و طب سنتی برپایه گیاهان دارویی
 • بسته بندی گیاهان دارویی و مغذی
 • چاشنی ها و ادویه ها
 • تجاری سازی و بازرگانی گیاهان دارویی و مغذی
 • تشخیص تقلبات گیاهان دارویی
 • گیاهان دارویی و مبارزه بیولوژیکی با آفات
 • کاربرد گیاهان دارویی در علوم اعصاب
 • گیاهان دارویی و درمان بیماری های مزمن(دیابت، فشارخون، چربی خون)
 • گیاهان دارویی و اشتغال زایی(سالمندان، افراد کم توان و…)

نخستین پیش رویداد این استارتاپ ویکند با هدف آشنایی بیشترمخاطبان این رویداد، با حضور جمع کثیری از اساتید، دانشجویان و مسئولین ۱۵ مهرماه ۹۸ در سالن کوثر دانشگاه علوم پزشکی گناباد برگزار گردید. رونمایی از پوستر و وب سایت رسمی استارتاپ ویکند، سخنرانی برگزار کنندگان رویداد از برنامه های این پیش رویداد بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد در این مراسم گفت: امروزه با توجه به نیازهایی که برای تحول در دانشگاه‌ها احساس شده است، رویکرد دانشگاه ها به سمت دانشگاه های نسل ۳ و ۴ و ارتباط بیشتر با صنعت تغییر کرده که این موضوع لازمه پویایی دانشگاه و صنعت است.مهندس علامعباس عربشاهی نائب رئیس هیئت مدیره گروه مشاورین اینووا توس، پژوهشگر و محقق حوزه کارآفرینی با موضوع تشخیص فرصت در حوزه کارآفرینی و لزوم حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم در این استارتاپ ویکند سخنرانی کردند. و سخنرانی مهندس محمدعلی ابراهیمی؛ مدیرعامل گروه مشاورین اینووا توس در ادامه مبهم و پر از ریسک بودن، داشتن قابلیت رشد یا مقیاس پذیری و چابکی را از جمله ویژگی‌های یک استارتاپ دانست و به بیان چند عامل موفقیت در استارتاپ‌ها پرداخت.

رونمایی از پوستر و وب‌سایت رسمی استارتاپ ویکند و برش کیک از دیگر برنامه های این رویداد بود.

دومین پیش رویداد با عنوان “کارگاه فرآیند نوآوری” و جلسه پرسش و پاسخ با حضور جمعی از اساتید، دانشجویان و مسئولین با سخنرانی مهندس غلامعباس عربشاهی در تاریخ ۱۳ آبان ماه برگزار شد.

این استارتاپ ویکند با حضور “دکتر متولی‌زاده” معاون دفتر فناوری سلامت وزارت بهداشت، “دکتر زینلی” مشاور وزیر بهداشت، “دکتر دهقان” مدیرکل اشتغالزایی و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور، “دکتر میرزای محمدی” نماینده کنوانسیون بین المللی محصولات کشاورزی و غذایی در ایران، مسئولین محترم شهرستان گناباد و چند تن از مسئولان کشوری و استانی دیگر در سالن همایش‌های کوثر دانشگاه علوم پزشکی گناباد آغاز شد. این استارتاپ ویکند با حضور “دکتر متولی‌زاده” معاون دفتر فناوری سلامت وزارت بهداشت، “دکتر زینلی” مشاور وزیر بهداشت، “دکتر دهقان” مدیرکل اشتغالزایی و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور، “دکتر میرزای محمدی” نماینده کنوانسیون بین المللی محصولات کشاورزی و غذایی در ایران، مسئولین محترم شهرستان گناباد و چند تن از مسئولان کشوری و استانی دیگر در سالن همایش‌های کوثر دانشگاه علوم پزشکی گناباد آغاز شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گناباد هم مهمترین محورهای برگزاری این استارتاپ سه روزه را فناوری و فرآوری زعفران و سماق گناباد، فرآوریهای آرایشی و بهداشتی و نوشیدنی ها اعم از دمنوش، عرقیات و  موارد مشابه آن، داروسازی و طب سنتی بر پایه گیاهان دارویی، بسته بندی و چاشنی ها و ادویه ها، تجاری سازی و بازرگانی گیاهان دارویی و مغذی عنوان کرد.

در ادامه سرکار خانم دکتر شهلا خسروان به بیان سخنرانی در مورد آنچه در این رویداد گذشت پرداختند و گزارش آماری مختصری در مورد میزان مشارکت دانشجویان در این رویداد ارائه نمودند. در ادامه بخش هایی از صحبت های ایشان آماده است.

تعداد ۲۲۳ ایده در سایت اختصاصی نخستین استارتاپ ویکند “صنعت گیاهان دارویی و مغذی” کشور ثبت شد، که تعداد ۳۳ ایده توسط هیأت داوران این رویداد انتخاب شد و هر یک از ایده پردازان در روز افتتاحیه به مدت یک دقیقه به ارائه ایده خود پرداختند.

 

 

 

ارائه ۶۰ ثانیه ای محمد صادقی، یکی از صاحبان ایده

در نخستین استارتاپ ویکند صنعت گیاهان دارویی و مغذی کشور

معاون دفتر تحقیقات و فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز چهارشنبه در مراسم آغازبه کار این رویداد با اشاره به ظرفیتهای کشور و از جمله گناباد در تولید گیاهان دارویی و مغذی، برگزاری این استارتاپ و استفاده از ایده های تازه را نوید بخش توسعه،رونق و نقش آفرینی بیشتر بخش پژوهش و توسعه ذکر کرد.دکتر سعید متولی زاده ادامه داد: حمایت از استارتاپها در بخش‌های مختلف بسترساز توسعه و بالندگی ایده های خلاقانه در مسیر توسعه و فناوری است و فعالیت‌های فناورانه و ایده پردازی باید متناسب با اولویت‌ها و ظرفیت های مناطق مشخص شوند.

وی ادامه داد: از مجموع ۸۹ مرکز رشد فناوری وزارت بهداشت در سطح کشور ۸۰ مرکز دارای مجوز و ۹ مرکز در حال اخذ مجوز هستند.

معاون دفتر تحقیقات و فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایجاد زیرساختهای لازم و آموزش را ضرورت توسعه فعالیتهای پژوهشی و فناورانه است و دانشگاه علوم پزشکی گناباد با زیرساختهای خوب خود از ظرفیت زیادی در توسعه تحقیقات به خصوص در بخش صنعت گیاهان دارویی در کشور برخوردار است.

مشاور وزیر و مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی نیز در این مراسم گفت: با وجود این که بیش از ۹۲ درصد زعفران دنیا در ایران و به خصوص استانهای خراسان رضوی، شمالی و جنوبی تولید می شود ولی جایگاه ایران در مجموع صادرات جهان پایین است.

دکتر حسین زینلی گفت: از مجموع ۸۰ میلیارد دلار گردش مالی سالیانه زعفران در سطح جهان تنها ۳۵۰ میلیون دلار مربوط به کشور ماست که باید با بهره گیری از ظرفیتهای مراکز رشد و فناوری سهم این محصول در این بخش افزایش یابد. وی ادامه داد: امسال دستگاه برداشت گل زعفران با اعتبار یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال برای نخستین بار در کشور توسط یکی از محققان دانشگاه بیرجند اختراع شد که برای برداشت از مجموع ۱۱۴ هزار هکتار زیر کشت زعفران در سطح کشور ۲۰۰ هزار دستگاه برداشت گل و کلاله گل زعفران نیاز است.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با وجود آن که ایران در تولید گل محمدی و گلاب، رتبه نخست جهان را داراست ولی در تولید اسانس و سایر فرآورده های این بخش در رتبه های پایین تر قرار دارد.

زینلی افزود: کشور ما در تولید محصولاتی نظیر آنغوزه و باریجه هم رتبه نخست دنیا را داراست ولی بیشتر این محصولات به صورت خام صادر می شود و با بهره گیری بیشتر از ظرفیتهای شرکتهای رشد و فناوری و ایده های شاخص، سهم ما از ارزش افزوده این بخش افزایش می یابد. وی تکمیل زنجیره تولید را ضرورت توسعه و رونق اقتصاد کشاورزی در کشور دانست و خواستار نقش آفرینی بیشتر مراکز رشد و فناوری و محققان در این بخش شد.

سخنرانی “دکتر دهقان” مدیرکل اشتغالزایی و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور.

شمارش آرا توسط کمیته داوران

دورهمی هیجان انگیز معرفی ۱۲ ایده برتر و ورود به استارتاپ ویکند

لیست ۱۲ تیم برتر و عنوان ایده به شرح زیر اعلام می گردد:

برگزاری ice breaking، برنامه ای شاد جهت آشنایی بیشتر ۱۲ تیم و شکستن یخ هم تیمی ها!

تیم ها با منتورینگ مداوم و حضور در  کارگاه های آموزشی طی ۵۴ ساعت مسیر توسعه و بهبود ایده خود را طی نموده و آماده حضور در جلسه داوری شدند.

در نخستین استارتاپ ویکند صنعت گیاهان دارویی و مغذی کشور ۱۲ ایده برتر مورد حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفتند; همچنین تسهیلاتی ویژه برای این تیم ها در زمینه ثبت شرکت های حقوقی و دانش بنیان در نظر گرفته شد.

دکتر سیاوشی معاونت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در روز دوم استارتاپ ویکند پس از بازدید از روند کاری تیم های برگزیده مجدد بر سخنان روز گذشته خود مبنی بر حمایت های ستاد از برگزیدگان تاکید نمود و در پایان قول پرداخت مبلغ یک میلیون و پانصد هزار تومان به هر کدام از ۱۲ تیم را داد.

در آئین اختتامیه نیز ۳ ایده برتر این رویداد به شرح زیر اعلام گردید:

رتبه اول : ایده “آنتی باکتریال کردن اسباب بازی‌های چوبی با استفاده از گیاهان دارویی” توسط محمد مصباح

رتبه دوم : ایده “کرم جوان ساز طبی گلبرگ زعفران با پایه گیاهی” توسط علیرضا نظری

رتبه سوم : ایده “آب نبات جهت افزایش اشتها و مشکلات گوارشی در کودکان” توسط نیره کثیری

در دومین روز از برگزاری این استارتاپ ویکند، “تور علمی-فناوری طلای سرخ” در حاشیه نخستین استارتاپ ویکند صنعت گیاهان دارویی و مغذی کشور برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست