بدون شک توجه به تغذیه و امور مربوط به آن در هر کشوری از دغدغه‌های اصلی دولت‌ها و نهادهای مسئول در این حوزه است. مسائلی مانند امنیت غذایی شهروندان از جمله مواردی است که همواره توسط نهادهای مختلف مورد مطالعه و رصد قرار گرفته و برای آن برنامه‌ریزی می‌شود. در این راستا، طراحی جیره‌های غذایی با توجه به شرایط مختلف و جامعه‌‌های هدف متفاوت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. توجه به جیره‌های غذایی ویژه‌ی سالمندان، جیره‌های غذایی ویژه‌‌ی کودکان، جیره‌های غذایی ویژه‌ی بیماران خاص و بالاخره جیره‌های غذایی در شرایط اضطرار و بحران از جمله‌ی مواردی است که در این حوزه باید مورد بررسی و مطالعه قرار بگیرد. در این میان، توجه به جیره‌های غذایی در شرایط اضطرار و بحران از اهمیتی دوچندان برخوردار است. با توجه به وضعیت اقلیمی کشور ما و بروز حادثه‌هایی مانند زلزله و سیل و هم‌چنین با نگاهی به نیازهای کشور در زمینه‌ی جیره‌های غذایی در دوران هشت ساله‌ی دفاع مقدس، اهمیت و لزوم نوآوری در طراحی، بسته‌بندی و پیاده‌سازی جیره‌های غذایی به چشم می‌خورد.

موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی نیز در راستای رسالت خود و با درک اهمیت موضوع در برنامه پنج ساله دوم خود، بحث جیره‌های غذایی برای گروه‌های سنی مختلف، بیماران خاص، سالمندان و شرایط بحران را از اولویت‌های اصلی در نظر گرفته است و در همین راستا تصمیم به برگزاری رویدادهایی استارتاپی در حوزه جیره های غذایی در شرایط مختلف دارد. هدف از این رویدادها جلب توجه متخصصان، دانشمندان و دانشجویان حوزه غذا به مبحث جیره های غذایی و همچنین نشر دانش در این زمینه و یافتن راه حل های نوآورانه جهت حل مشکلات این بخش است. در گام اول از این دست رویدادهای استارتاپی، موضوع جیره های غذایی در شرایط بحران انتخاب گردید، که تاکنون بخشهایی از این طرح توسط موسسه پژوهشی و با همکاری گروه مشاورین اینوواتوس اجرایی گردیده است. هدف از این رویداد ” کمک به تامین امنیت غذایی در شرایط اضطرار و بحران از طریق طراحی و تولید جیره های غذایی ” می باشد.

در تاریخ ۳۰ مهرماه ۱۳۹۸، نشست جیره‌های غذایی در شرایط اضطرار و بحران در محل تالار همایش‌های نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار شد. این نشست که با هدف انتشار دانش و بررسی وضعیت کنونی جیره های غذایی درکشور  برنامه ریزی شده بود با حضور جمع کثیری از مخاطبان که شامل متخصصان ، دانشجویان و علاقه مندان از ساعت ۹ الی ۱۳ برگزار گردید.

برخی از برنامه های نشست :

 • سخنرانی و بیان خاطرات از تجربه بحران غذا در شرایط نظامی و جنگی
 • سخنرانی با موضوع نوآوری شرط حیات و بقا
 • بیان تجربه و درس آموخته ها از سیل شمال کشور و زلزله کرمانشاه و بررسی وضعیت نیاز های حوزه جیره غذایی
 • شاخص ها و فاکتورهای در طراحی و بسته بندی جیره‌های غذایی
 • رونمایی از رویداد تخصصی جیره‌های غذایی
 • پنل پرسش و پاسخ

حامیان نشست:

 • جمعیت هلال احمر خراسان رضوی
 • جهاد دانشگاهی خراسان رضوی
 • گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد
 • مرکز نخبگان شهید فهمیده شمال شرق کشور
 • دانشکده طب ایرانی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد
 • دانشگاه فردوسی مشهد
 • صنایع غذایی گندم‌چین

دکتر قدیر رجب‌زاده رئیس مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی در خصوص برگزاری این نشست گفت: با در نظر گرفتن اهمیت این موضوع در برنامه پنج ساله دوم مؤسسه، بحث جیره‌های غذایی برای گروه‌های سنی مختلف، بیماران خاص، سالمندان و شرایط بحران را از اولویت‌های اصلی در نظر گرفته است. وی ادامه داد: برای طراحی جیره‌های غذایی در شرایط بحران نیاز به کمک و همفکری تمام سازمان‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند وجود دارد. دکتر رجب‌زاده با بیان اینکه در زمینه طراحی جیره‌های غذایی بیش از نیم قرن با کشورهای پیشرفته دنیا فاصله داریم، افزود: تحقیقات قابل توجهی در زمینه طراحی جیره‌های غذایی در کشور انجام شده اما هنوز در کشور مطابق با استانداردهای جهانی جیره غذایی برای شرایط بحرانی وجود ندارد. دکتر رجب‌زاده ضمن اشاره به رویداد جیره‌‌های غذایی که پس از این نشست آغاز خواهد شد گفت: این رویداد به فرآیند طراحی و تولید جیره‌های غذایی در شرایط بحران منتج خواهد شد با این امید که استان خراسان بتواند در زمینه طراحی جیره‌های غذایی الگویی برای سایر استان‌های کشور باشد.

معاون پژوهشی مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی ایران را جزو ۱۰ کشور حادثه خیز دنیا دانست و افزود: از ۴۱ نوع بلای طبیعی دنیا، ۳۱ نوع در ایران به وقوع می‌پیوندد که بر این اساس در بحث تلفات بلایای طبیعی دارای مقام ششم در دنیا و مقام چهارم در قاره آسیا هستیم. دکتر سید مهدی زیارت‌نیا ادامه داد: بر اساس آمار‌های اعلام‌شده ۹۰ درصد جمعیت ایران در معرض حوادث بلایای طبیعی، ۷۰ درصد در معرض زلزله و ۵۰ درصد در معرض سیل قرار دارند.وی همچنین تصریح کرد: هرم سنی ایران در ۳۰ سال آینده نشان‌دهنده کهنسالی جمعیت کشور خواهد بود که این موضوع نیازمند برنامه‌ریزی برای جیره‌های غذایی سالمندان و بیماری‌های خاص است.

سرتیپ دوم تارخ نیز در این نشست ضمن ایراد سخنانی گفت: جایگاه جیره‌های غذایی در زمان وقوع جنگ کمتر از سلاح و مهمات نیست چرا که سرباز گرسنه توان استفاده از سلاح را ندارد. وی به طراحی جیره‌های غذایی نظامی بر اساس ذائقه ایرانی اشاره کرد و ادامه داد: جیره‌های غذایی در نیروهای مسلح، آماد درجه یک محسوب می‌شود که باید به صورت هدفمند طراحی شوند و جنبه‌های مختلف سلامت جسمی و روحی را مورد توجه قرار دهد. او در پایان بیان کرد: امیدواریم با این اقدام زیبا و مقدس که از سوی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی آغاز شده، شاهد طراحی بسته‌ای باشیم که در شرایط بحران و بلایای طبیعی بتواند به صورت اصولی مورد استفاده قرار گیرد.

در ادامه «دکتر حمید آرین نژاد»، معاون پژوهشی پژوهشکده شهید مطهری به دستاوردهای این پژوهشکده که با همکاری مؤسسات علمی – پژوهشی مانند دانشگاه فردوسی مشهد، مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی و سایر مؤسسات استان انجام شده اشاره نمود و در پایان خواستار حمایت مادی و معنوی دستگاه‌های اجرایی ذینفع در تجاری‌سازی محصولات و فناوری‌های به دست آمده شد.

پس از آن آقای اسماعیل بهمن‌آبادی، معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان رضوی با بیان خاطرات خود از زلزله‌ی بم و سیل و زلزله‌ی اخیر کشور و بیان دغدغه‌های خود در این زمینه، از چالش‌های هلال احمر در تامین غذای آسیب‌دیدگان سخن گفت و از پژوهشگران و متخصصان این حوزه خواست تا با توجه به نیازهای واقعی و عملیاتی سازمان‌های مربوطه، به مشکلات بسته‌بندی و نگهداری جیره‌های غذایی نیز توجه کنند.ایشان تاکیدذ ذاشتند که در شرایط بحران های طبیعی مانند سیل و زلزله متغییراهایی بسیاری بروی نحوه توزیع و نوع جیره اهدایی تاثیر گذار است که اکثرا در محیط های آکادمیک به آن توجهی نمی شود.

مهندس غلامعباس عربشاهی پژوهشگر و مدرس حوزه نوآوری و کارآفرینی ضمن ایراد سخنرانی به تعریف نوآوری اجتماعی پرداخت و گفت: آزمون مقبولیت نوآوری اجتماعی در کارخانه و سازمان انجام نمی‌شود بلکه باید در شرایط نزدیک به جامعه آزمون شود. وی با بیان اینکه طراحی جیره‌های غذایی در شرایط بحران یک نوآوری اجتماعی به شمار می‌رود افزود: پس از حصول نتایج قابل قبول از طراحی بسته‌های غذایی، نوآوری‌های مذکور باید در جامعه آزمون شوند. او ادامه داد: هدف نهایی نوآوری اجتماعی تغییر سیستماتیک یعنی متداول‌سازی آن نواوری در جامعه است.

در قسمت پایانی این بخش مهندس ابراهیمی، مدیر عامل گروه مشاورین اینوواتوس درباره‌ی اقدامات صورت‌گرفته درمورد رویداد جیره های غذایی تا کنون توضیحاتی را ارائه و از وبسایت رسمی رویداد تخصصی جیره‌های غذایی به آدرس  Foodrations.ir رونمایی کرد. او در همین راستا از متخصصان و علاقه‌مندان به فعالیت در این زمینه دعوت کرد تا برای ثبت ایده به آدرس مذکور مراجعه نمایند. وی افزود: ثبت ایده‌های خلاقانه در محورهای تایید شده، غربالگری ایده‌های ثبت‌شده توسط اساتید و دانشمندان این حوزه، توسعه و تکمیل این ایده‌ها با کمک تیم علمی همراه طرح و در نهایت حمایت‌های مادی و معنوی برای تجاری‌سازی ایده‌های نوآورانه از بخش‌های مختلف این رویداد تخصصی خواهد بود. مهندس ابراهیمی همچنین محورهای اصلی ثبت ایده در این رویداد و روند ثبت ایده تا انتخاب افراد برتر را به طور خلاصه توضیح داد.

آخرین بخش این نشست برپایی پنل تخصصی پرسش و پاسخ بود که آقای دکتر زیارت نیا مدیریت این پنل را به عهده داشت. در این قسمت سوالات توسط تیم اجرایی از بین مخاطبین جمع آوری گردید و به اعضای پنل سه دقیقه زمان برای پاسخ به هر سوال داده شد.

اعضای پنل پرسش و پاسخ :

 • آقای دکتر بیشه سری، معاونت امنیت غذایی وزارت دفاع
 • آقای مهندس برنا، پژوهشکده شهید مطهری
 • آقای بهمن آبادی، نماینده جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوی
 • خانم دکتر شهیدی، نماینده دانشگاه فردوسی مشهد
 • آقای دکتر پهلوانلو، نماینده موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست