فراخوان حمایت از رشد تولید محصولات دانش‌بنیان

 

 

 1000 شرکت، 1000 محصول، 1000 میلیارد ریال رشد فروش

 

صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در راستای سیاست‌های کلان کشور مبنی بر افزایش سهم اقتصاد دانش‌بنیان از اقتصاد کشور و همچنین در راستای تحقق شعار سال «مهار تورم؛ رشد تولید» بسته ویژه‌ای به منظور حمایت از رشد تولید شرکت‌های دانش‌بنیان در 8 محور تدارک دیده است که فراخوان‌های آن به تدریج انتشار خواهد یافت. 
فراخوان حاضر که نخستین فراخوان این برنامه محسوب می‌شود، به «حمایت از رشد تولید محصولات دانش‌بنیان» از طریق اعطاء تسهیلات و ضمانت‌نامه با شرایط ویژه اختصاص دارد. شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند حداکثر تا تاریخ 1402/06/31
از طریق ارتباط با اینوواتوس در این فراخوان شرکت کنند. 

 

الف) شرکت‌های واجد شرایط

 

شرکت‌های دانش‌بنیانی که فروش کل آن‌ها (اعم از دانش‌بنیان و غیردانش‌بنیان) مطابق اظهارنامه مالیاتی سال 1401 بیش از 50 میلیارد ریال و حائز شرایط مندرج در بخش سایر ملاحظات این فراخوان باشد، مشروط به دارا بودن یکی از شروط زیر می‌توانند در این فراخوان شرکت کنند:

1- شرکت دارای برنامه‌ منسجم برای افزایش فروش محصولات دانش‌بنیان خود در سال 1402 باشد، به نحوی که:

  • فروش دانش‌بنیان شرکت به حداقل 2 برابر فروش این دسته از محصولات در سال 1401 افزایش یابد. حداقل میزان افزایش فروش دانش‌بنیان مورد انتظار در این برنامه 50 میلیارد ریال است.
  • فروش دانش‌بنیان شرکت در مقایسه با فروش این دسته از محصولات در سال 1401 بیش از 1000 میلیارد ریال رشد داشته باشد.

2- شرکت دارای برنامه‌ منسجم برای افزایش 30 درصدی صادرات رسمی محصولات دانش‌بنیان خود در سال 1402 نسبت به سال 1401 باشد. 

توضیح: تامین مالی متقاضیان این فراخوان از مسیر منابع شبکه بانکی انجام خواهد شد و معیار حداقل فروش کل شرکت (50 میلیارد ریال در سال 1401) به دلیل ضرورت برآورده شدن ملاحظات شبکه بانکی اعمال شده است.

 

ب) حمایت‌های صندوق


برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان واجد شرایط فوق، 2 حمایت به شرح زیر پیش‌بینی شده است:
1- معرفی شرکت‌ها به بانک‌های عامل برای دریافت تسهیلات سرمایه در گردش یک ساله تا سقف 1000 میلیارد ریال با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار (23 درصد) بدون الزام به ایجاد میانگین موجودی یا مسدودسازی منابع توسط شرکت‌ها

  • برای شرکت‌های دارای رتبه اعتباری مناسب، پس از ارزیابی درخواست و شرایط مالی شرکت، امکان معرفی به بانک‌های منتخب همراه با ارائه ضمانت‌نامه اعتباری صندوق به عنوان تضمین (وثیقه) اصلی دریافت تسهیلات میسر می‌باشد. صندوق این ضمانت‌نامه را در ازای دریافت چک (در برخی موارد همراه با ضامن غیر) در اختیار این شرکت‌های دانش‌بنیان قرار خواهد داد. 

2- معرفی شرکت‌ها به بانک برای دریافت انواع ضمانت‌نامه‌های پیمان (پیش‌پرداخت، حسن انجام کار و کسور وجه‌الضمان) مورد نیاز برای انعقاد و جاری‌سازی قراردادهای فروش همراه با:

  • تأمین 50 درصد سپرده نقدی مورد نیاز بانک توسط صندوق نوآوری و شکوفایی
  • تخفیف 30 درصدی در کارمزد صدور ضمانت‌نامه بانکی

 

ج) سایر ملاحظات

 

1- عدم شمول ماده 141 قانون تجارت الزامی است. «نسبت بدهی»، «نسبت مالکانه» و سایر شاخص‌های مالی مستخرج از صورت‌های مالی شرکت متقاضی باید به نحوی باشد که بر اساس مقررات بانک مرکزی، شرکت امکان دریافت تسهیلات یا ضمانت‌نامه از شبکه بانکی را دارا باشد.
2- ارائه اظهارنامه سال 1401 برای ثبت نام در فراخوان الزامی است. همچنین شرکت‌ متعهد می‌شود تا پیش از معرفی به بانک جهت دریافت تسهیلات یا ضمانت‌نامه، صورت مالی حسابرسی‌شده سال 1401 خود را ارائه کند.
3- ارایه مستندات تکمیلی برای احراز رشد فروش یا صادرات (از جمله قراردادهای فروش یا صادرات) ارزیابی شرکت‌های متقاضی را تسهیل و تسریع می‌کند. 
4- شرکت‌هایی که درصد رشد فروش، و نسبت افزایش فروش دانش‌بنیان برنامه‌ریزی شده آن‌ها به تسهیلات درخواستی بالاتر ‌باشد، در اولویت قرار دارند.
5- مبلغ تسهیلات پس از ارزیابی طرح شرکت دانش‌بنیان توسط صندوق تعیین می‌شود. 
6- این فراخوان صرفاً شرکت‌های دانش‌بنیان مورد تایید معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری را شامل می‌شود.
7- جهت شرکت در فراخوان کافی است پس از ورود به سامانه غزال درخواست «تسهیلات رشد/تثبیت تولید (سرمایه در گردش)» را ثبت نمایید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت درخواست و اخذ حمایت‌های مورد نیاز خود با ما در ارتباط باشید.